Haber

UNHCR, Kongo’da ÜİYOK’lere yönelik saldırıları kınadı

CENEVRE, 13 Haziran (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde devlet dışı silahlı grupların zorla yerinden edilmiş kişilere yönelik ağır saldırılarını kınadı ve bu şiddet eylemleri, masum insanların ölümü ve savunmasız bireylerin ve ailelerin kitlesel olarak yerinden edilmesi. neden olduğunu belirtti.

UNHCR’den Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, son bire bir saldırıda, silahlı kişiler Ituri vilayetindeki yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kampa baskın düzenledi ve aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu en az 45 kişiyi öldürdü.

UNHCR yaptığı basın açıklamasında, saldırı sırasında barınakların yanması sonucu en az 12 kişinin yanarak öldüğünü bildirdi.

UNHCR’nin Güney Afrika Bölge Ofisi Direktörü Valentin Tapsoba, “UNHCR, savunmasız sivil nüfusa yönelik bu menfur saldırıları en güçlü şekilde kınıyor” dedi.

BMMYK, bölgede yeniden canlanan şiddetin derin endişe yarattığını kaydederek, çatışmanın nedenlerini ele almak ve kalıcı barış ve istikrarı desteklemek için her zaman acil çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu