Yaşam

Şarkılar Anlatır Tudanya Kimdir, Kaç Yaşındadır, Nerelidir? Tudanya’nın Sağlık Durumu Nasıl?

Kanal D’de yayınlanan “Bizi Anlatan Şarkılar” programının bu haftaki konuğu en çok konuşulan isimlerden biri. Uzun süredir kanserle mücadele eden Tudanya, son yıllarda sesini kaybederek gündeme geldi. . Arabesk müziğin güçlü seslerinden biri olan şarkıcının hayatı ve sağlık durumu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Tudanya kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Tudanya’nın sağlık durumu nasıl? Detaylar içeriğimizde.

Tudanya kimdir?

Asıl adı Hatice Döngü olan Tüdanya, 1961 yılında İzmir Bergama’da doğdu.

Yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya gelen sanatçının babası ayakkabı boyacısı, annesi tef ve darbukacıydı.

15 yaşında kendisinden büyük biriyle zorla evlendirildi. Evlendikten kısa bir süre sonra Pazar adında bir çocukları oldu.

Ancak bebeği daha 1 yaşında bile olmadan soğuktan öldü. Daha sonra iki çocukları oldu. Eşini kaybettikten sonra ikinci kez evlenen sanatçının iki oğlu daha var.

Küçük yaşlardan itibaren çeşitli işlerde çalışan sanatçı, bir kumarhanede çalışırken keşfedildi. Gazinoda düzenlenen gala gecesinde sahne aldı ve Tüdanya adını kullanmaya başladı.

Kibariye, Yıldız Tilbe gibi ustaların da bulunduğu Elmas Köşk’te çalıştı. İlk albümü Sıra Sıra Dağlar’ın ardından; Azap, Sen Sevme Beni Ölü gibi bir çok albüme imza attı.

Yaklaşık 11 yıl İzmir Fuarı’nda sahne alan Tüdanya, oyunculuğa 1982 yılında Sancı filmi ile adım attı. Daha sonra Canımdan Can Aşk, Canım Canısın, Sen Yaşa gibi çeşitli filmlerde rol almıştır.

Kral TV Görsel Müzik Ödülleri’nde Arabesk En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde aday gösterildi.

Sanatçı 2007 yılında büyük bir trafik kazası geçirdi. Kalça kemiği kırılan ve tedavi gören sanatçı yeniden sahnelere döndü. Ancak 2021 yılında gırtlak kanseri teşhisi kondu. Tedavi altına alınan Tüdanya’nın boğazı alındı ​​ve sesini kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu