Haber

İran ve Suudi Arabistan Ortak Ticaret Odası Açıyor

TAHRAN, 4 Nisan (Xinhua) — İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası (ICCIMA) Yürütme Konseyi Üyesi Keyvan Kashefi, İran ve Suudi Arabistan’ın yakında ortak bir ticaret odası açacağını söyledi.

Pazartesi günü bir toplantıda konuşan Kashefi, ICCIMA’nın ortak ticaret odasının açılışını takip ettiğini belirtti.

Kashefi, İran’ın iki ülkedeki büyükelçiliklerin yeniden açılması ve büyükelçilerin yeniden atanmasının ardından gecikmeden Suudi Arabistan ile ticari heyet değişimine başlamayı planladığını açıkladı.

Tahran ile Riyad arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin son 30 yıldır İran’ın ana siyasi ve ekonomik meselesi olduğunu hatırlatan Kashefi, İran özel sektörünün Suudi Arabistan ile “yapıcı ve olumlu” etkileşimi memnuniyetle karşıladığını ve daha fazla ekonomi için planlar yapmaya başladığını söyledi. işbirliği. katma.

İki ülkenin ilişkileri normalleştirme kararının İran ekonomisine çok olumlu yansıdığını ve son derece faydalı bir sistem olduğunu kaydeden Kashefi, İran’ın diğer ülkelerle olumlu etkileşimlerinin devam etmesini umduğunu dile getirdi.

Kashefi, İran ve Suudi Arabistan’ın petrol, doğal gaz, petrokimya ve teknoloji alanlarında büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Çin, Suudi Arabistan ve İran 10 Mart’ta Suudi Arabistan ve İran’ın iki ay içinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatma ve büyükelçilik ve misyonları yeniden açma konusunda anlaştıklarını duyurdular.

Suudi Arabistan, önde gelen bir Şii din adamının idam edilmesinin ardından İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına yönelik saldırılara yanıt olarak 2016 yılında İran ile diplomatik bağlarını kesmişti.

kiraz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu